<< powrót

PROPOLIS - KIT PSZCZELI - jest to substancja stała, żywiczno-balsamiczna barwy jasno brązowej - zielonkawej do ciemno brunatnej, którą pszczoły zbierają z pąków roślin, żywic. Uważa się również, że kit pszczeli pszczoły produkują z otoczek ziaren pyłkowych.
Kit pszczeli zawiera średnio :

  • 14% substancji lotnych
  • 14% domieszek mechanicznych (pyłek kwiatowy)
  • 17% wosku pszczelego
  • 6% wosku roślinnego
  • 10% substancji garbnikowych
  • 41% żywic
Propolis, to nazwa wywodząca się z języka greckiego, a oznacza dosłownie "przedmurze miasta", co określa jego zadanie i właściwości. Pszczoły znoszą go do ula wykorzystując do uszczelniania gniazd na zimę, jak również regulują nim wielkość wylotka zabezpieczając się na zimę. Na podstawie tej czynności pszczół można przewidywać jaka będzie zima. Używają go również do balsamowania zażądlonych w ulu np. myszy w . Kitem pszczelim pszczoły powlekają wnętrze ula a tym samym chronią cały rój przed chorobami. Ponieważ propolis jest produktem bakteriobójczym wykorzystuje się go do produkcji leków. Konkuruje, on nawet z antybiotykami i to z powodzeniem. Kit pszczeli ma różną aktywność, zależy to od jego składu chemicznego, roślin z jakich pochodzi oraz sposobu pozyskiwania przez pszczelarza. Pozyskuje się go przez zeskrobywanie z ramek, beleczek i oczyszczanie różnego rodzaju szpar w ulu oraz stosuje się kitołapki. Jednak nadmierne pozyskiwanie może mieć ujemny wpływ na jakość produktu ponieważ pszczoły nie mogąc nadążyć z produkcją zbierają różne substancje kleiste, a może to być nawet lepik czy asfalt, co oczywiście dyskwalifikuje wtedy ten produkt. Kit pszczeli jako produkt występuje w grudkach. Łatwo można domowym sposobem sprawdzić aktywność propolisu. Do dwu wyparzonych wrzątkiem kieliszków nalewamy świeże mleko i do jednego z nich wrzucamy grudkę kitu pszczelego. Jeżeli mleko z kitem się nie skwasi podczas gdy w drugim kieliszku już się to stanie to oznacza, że propolis jest aktywny. Taki kit pszczeli ma działanie antybakteryjne, antywirusowe, antygrzybicze, przeciwpierwotniakowe, przeciwzapalne, znieczulające oraz regenerujące. Można go skutecznie stosować przy wielu schorzeniach, miedzy innymi górnych dróg oddechowych, przewodu pokarmowego, gruczołu krokowego, oparzeniach, odparzeniach, odmrożeniach i innych. Należy korzystać z preparatów propolisowych już gotowych, ale można też we własnym zakresie przygotować sobie nalewkę propolisową. Oto przepis:

WYCIĄG ETANOLOWY Z PROPOLISU 10% 50g rozdrobnionego propolisu zalać 0.5 l 70% spirytusem (0.35 l spirytusu + 0.15 l wody) i pozostawić w temperaturze pokojowej, bez dostępu światła na okres 7 -14 dni, od czasu do czasu mieszając. Po tym czasie zlać klarowny roztwór do szczelnego naczynia z oranżowego szkła.

STOSOWAĆ 15 - 25 kropli na łyżeczce cukru lub miodu, trzy razy dziennie. Polecane przy schorzeniach górnych dróg oddechowych, nieżytach przewodu pokarmowego, stanach zapalnych, paradontozie itp.

INHALACJA 30 - 50 kropli roztworu propolisowego wlać na talerz z gorącą wodą. Głowę okręcić szczelnie ręcznikiem. Zabieg powtarzać 2 - 3 razy w tygodniu przy bronchitach, dychawicy oskrzelowej.

SZLAM PROPOLISOWY, który pozostał po zlaniu roztworu, można wykorzystać do okładów przy bólach reumatycznych, stawowych, pozłamaniowych itp. Szlam należy zawinąć w gazę i przyłożyć na bolące miejsce, które wcześniej należy ochronnie posmarować tłustym kremem. Taki opatrunek można stosować wielokrotnie.
PROPOLIS MOŻE DAWAĆ UCZULENIA I WTEDY NIE NALEŻY GO STOSOWAĆ !!!

       Kit pszczeli (propolis) - wykorzystywany jest w medycynie w wielu dziedzinach, trudno je wszystkie wymieniać ale praktycznie wszędzie notuje pozytywną opinie. Wszystkich nie wymienię, ale warto zwrócić jeszcze uwagę na fakt, że flawony zawarte w kicie pomagają organizmowi usunąć ołów, zlikwidować alergię, a przy wirusowym zapaleniu wątroby zmniejszają poziom aminotransfarez. Propolis zastosowany w kremie z powodzeniem likwiduje trądzik młodzieńczy.
       Maść propolisowa, podobnie jak 7% roztwór, jest skuteczna przy bólach stawowych, mięśniowych i reumatycznych, leczeniu ran tłuczonych, niektórych rodzajach grzybic, odmrożeniach, oparzeniach, goi niemal bezbliznowo, doskonałe efekty daje w likwidowaniu odleżyn.

Maści propolisowe można sporządzić według następujących receptur:
1. Zmieszać 100g wazeliny, 40 ml 7% roztworu propolisu i 5 g wosku.
2. Zmieszać 100g lanoliny, 40 ml 7% roztworu propolisu i 10 g wosku.
3. Zmieszać 25g masła (niesolonego), 25g sproszkowanego propolisu, 24g miodu, 25g pyłku kwiatowego (zmielonego) i 1g mleczka pszczelego. Maść tę można stosować wewnętrznie i zewnętrznie. Przechowywać w stanie zamrożonym -180C.

       Czopki propolisowe 5% na maśle kakaowym są skuteczne przy prostacie, hemoroidach oraz zapaleniu dróg moczowych. Stosować czopki propolisowe 1x dziennie przez okres 30 dni. Czopki można nabyć w aptekach.
       Globulki propolisowe 5% również na maśle kakaowym polecane są przy stanach zapalnych pochwy, zapaleniu przydatków i dróg moczowych.
       Plaster propolisowy dobrze leczy świeże rany i wrzody, a można go przygotować mieszając 100g wosku pszczelego, 30ml 7% roztworu propolisu i 200 g miodu.

Kit pszczeli używany jest również w innych dziedzinach życia i na przykład używali go lutnicy aby skrzypce miały właściwy dźwięk.
Sporządza się z niego maść ogrodniczą do zasmarowywania ran drzew i szczepienia drzew, a oto przepis: zmieszać 20g propolisu z 30g wosku pszczelego, 60g kalafonii i 10g terpentyny.

Lakier z kitu pszczelego należy przygotować z :
100 g kitu pszczelego rozpuszczonego w 200 g terpentyny,
20 g kalafonii rozdrobnionej na proszek,
10 g szelaku rozpuszczonego w litrze denaturatu.

Wszystkie te składniki umieszczamy w blaszanym naczyniu (najlepiej aluminiowa puszka) i podgrzewając na łaźni wodnej mieszamy do otrzymania jednorodnej konsystencji, podobnej do pokostu. Przed użyciem zawsze należy lekko podgrzać.
Kit pszczeli może mieć również zastosowanie jako dodatek do farb olejnych chroniąc je przed wpływem czynników atmosferycznych.
Kit pszczeli zwany również propolisem, znany był i stosowany w medycynie ludowej od zarania ludzkości, teraz na powrót odzyskuje właściwe mu miejsce w lecznictwie i pojawia się pod różnymi postaciami i nazwami w aptekach.

       Kit pszczeli -propolis "odkrył" na nowo duński biolog K. Lund Aagaard z Helsinge, pszczelarz hobbysta. W 1967 roku zachorował na ostre zapalenie gardła. Przypomniał sobie o antybiotycznych właściwościach propolisu. Utarł w moździerzu kit pszczeli, zalał go gorącą wodą, przefiltrował i otrzymanym płynem (kolor herbaciany) przepłukał gardło, a resztę wypił. Na drugi dzień wstał zupełnie zdrowy, co przekonało go o skutecznym działaniu propolisu. W latach 1967 - 1973 w Danii przeprowadzono szereg doświadczeń, których wyniki okazały się rewelacyjne. Potwierdzono jego skuteczność w leczeniu oraz fakt, że nie ma skutków ubocznych. W Polsce badania propolisu przeprowadzają naukowcy Śląskiej Akademii Medycznej. W Kamiannej, w Pasiece "Barć" produkuje się preparaty właśnie na bazie kitu pszczelego.
       Pszczoły zbierające kit pszczeli za pomocą żuwaczek odrywają kawałki żywicy i tworzą nitki które umieszczają w koszyczkach na tylnich nogach, aż utworzą obnóża propolisowe (kuleczki). Proces ten trwa godzinę i dłużej. W ulu pszczoła zbieraczka jest uwalniana z "towaru" przez pszczoły które przeżuwając go dodają wydzielinę gruczołów żuwaczkowych. W ten sposób rozmiękczają kit, a domieszywując wosk zmniejszają jego lepkość i wykorzystują ten produkt głównie do uszczelniania gniazda. Pszczelarz pozyskuje propolis skrobiąc go ze ścian ula, ramek i beleczek. Z jednej rodziny pszczelej można pozyskać około 35 do 50 gramów propolisu.

PRZEPISY na stosowanie kitu pszczelego - propolisu w różnych dolegliwościach organizmu:

  • Grudkę propolisu ssać (żuć) trzy razy dziennie po około pół godziny przy: paradentozie, zapaleniu górnych dróg oddechowych i zapaleniu jamy ustnej.
  • 15 - 25 kropli roztworu propolisu na łyżeczkę cukru lub miodu i trzymać jak najdłużej w ustach, stosować 2 - 3 razy dziennie: przy zaziębieniach, anginie.
  • 15 kropli roztworu propolisu dodać do herbaty lipowej, pić 2 razy dziennie przy gruźlicy płuc.
  • 40 kropli roztworu propolisowego dodać do 1/2 szklanki ciepłego mleka i wypijać 2 razy dziennie przed jedzeniem przy nieżytach i zapaleniach błony śluzowej żołądka i jelit.
  • 50 kropli roztworu propolisu na 1/2 szklanki zimnej wody wypić w celu otrzeźwienia po upojeniu i zatruciu alkoholowym.
  • 40 do 50 kropli roztworu propolisu dodać do 1/2 szklanki przegotowane i ostudzonej wody i wypijać co drugi dzień przy zapaleniu wątroby i nerek, a przy bólach żołądka dwa razy dziennie.
  • do 1 litra pełnotłustego przegotowanego i ciepłego mleka wrzucić 50-100g zmielonego propolisu. Podgrzewać przez około 10 minut mieszając drewnianą łyżką. Po ostygnięciu usunąć warstwę wosku. Pić 2 razy dziennie po 1 łyżce stołowej przy wrzodach żołądka i dwunastnicy, astmie, prostacie oraz bronchitach.
  • roztworem propolisu nasycić wacik , który przykładać na dziąsło bolącego zęba lub wkładać do dziury zęba.
  • 30 - 40 kropli roztworu propolisu dodać na 1 szklankę odwaru zrobionego z 1 łyżki siemienia lnianego i pić między posiłkami po 1/2 szklanki przy wrzodzie żołądka.
  • 3 g propolisu sproszkować i zażywać jak tabakę do nosa, 2 razy dziennie przy zapaleniu gardła, krtani i migdałków.
  • tampon namoczyć w roztworze propolisu i przecierać 3 razy dziennie przy katarach.
  • 10 ml roztworu propolisu rozpuścić w 60 ml przegotowanej i ostudzonej wody i zakrapiać do nosa kilka razy dziennie po 3 - 4 krople przy katarze, zapaleniu gardła, uszu, przeziębieniach.
  • 15 - 20 kropli roztworu propolisu dodać do 5 łyżek wody i pić 3 razy dziennie przy grypie.
  • 100 kropli roztworu propolisu wymieszać w 1 litrze wody i inhalować dwa razy
    w tygodniu przy gruźlicy.

Przedstawione przepisy zebrano z różnych źródeł.

Jacek Nowak
"BARĆ" Kamianna

<< powrót