tel. (018) 474-16-32
fax (018)474-17-20 POLSKA
e-mail: barc@kamianna.pl
 
  «« powrót
„Wielki Dzień Pszczół” w Muzeum Lachów Sądeckich w Podegrodziu

8 sierpnia 2015 r. w Muzeum Lachów Sądeckich w Podegrodziu odbyła się zabawa ekologiczna „Wielki Dzień Pszczół”. Była to kolejna edycja ogólnopolskiego programu „Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom”. 

Grupą docelową naszego spotkania były dzieci, ale pojawiła się także młodzież i osoby dorosłe, zainteresowane tematyką przyrodniczą. 

Z uwagi na słoneczną pogodę, spotkanie odbyło się na świeżym powietrzu, przed budynkiem Muzeum.
Do współpracy zaprosiliśmy wyjątkowego gościa – pana Jacka Nowaka,  właściciela pasieki „Barć” w Kamiannej. Pan pszczelarz przywiózł ze sobą przedmioty, które zaciekawiły dzieci – strój pszczelarza, ule, wyroby z wosku, figurkę św. Ambrożego, patrona pszczelarzy, a także żywe pszczoły w oszklonym domku. 

Dzieci i dorośli mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat życia pszczół, tego, jak istotne mają one znaczenie dla człowieka, a także, w jaki sposób powstaje miód oraz inne produkty pszczele, np. wosk.  

Wyjątkową atrakcją była możliwość przymierzenia stroju pszczelarza. 

Dzieci miały okazję z bliska zobaczyć, jak wygląda ul od środka, gdzie gromadzony jest miód i jak się go pozyskuje. 

Aby pobudzić także zmysł smaku, pan Jacek przywiózł ze swojej pasieki smakołyki tworzone wedle rodzinnych recept, z wykorzystaniem miodu. Można było spróbować między innymi miodu z glinianego garnuszka, karmelków mleczno-miodowych czy pierniczków – słodkości nie brakowało. 

Nadszedł również czas na prace artystyczno-manualne. Każdy uczestnik spotkania otrzymał plaster pachnącego wosku, z którego, według instrukcji pana pszczelarza, powstały piękne, naturalne i ekologiczne świece. 

W warsztatach brały udział nawet najmłodsze dzieci, a wykonane świece można było zabrać ze sobą na pamiątkę. 

Po spotkaniu z panem pszczelarzem i degustacji słodkich smakołyków, dzieci zostały zaproszone do wspólnych zabaw plastycznych. Można było między innymi pokolorować lub wyklejać kolorowanki o tematyce pszczelarskiej, albo rozwiązać krzyżówki ekologiczne. 

Z kolorowej bibuły postawały piękne kwiaty – a taka kwietna łąka przyciągała żywe owady. 

Z kartonowych pudeł, papieru i dziecięcej wyobraźni powstawały piękne, ekologiczne ule. Największą przyjemność dawało ich malowanie i ozdabianie, a czas pracy umilały wesołe piosenki. 

Z okazji „Wielkiego Dnia Pszczół” wstęp do Muzeum Lachów Sądeckich był bezpłatny.

Na koniec spotkania każdy uczestnik otrzymał „gadżety z pszczółką” – zeszyty, długopisy, ołówki, palny lekcji, pocztówki. Dzieci zostały także zachęcone do zabrania do domów nasion nagietka, miododajnej rośliny, szczególnie lubianej przez pszczoły i inne zapylacze.  

Spotkanie odbyło się w sympatycznej, radosnej atmosferze, nie brakowało zabaw i zagadek, za odgadnięcie których dzieci otrzymywały słodkie upominki. Został także zrealizowany cel spotkania – upowszechnienie wiedzy o pszczołach i innych owadach zapylających, zapoznanie z produktami pszczelimi i funkcją pszczół w przyrodzie. Poruszona została problematyka pomocy pszczołowatym. Edukacja poprzez zabawę dostarczyła zgromadzonym uczestnikom rzetelnej wiedzy na temat pszczół.

Fotorelacja>>>

 

Izabela Skrzypiec-Dagnan

Muzeum Lachów Sądeckich w Podgrodziu

Podegrodzie, 13.08.2015 r.

Strona główna | Aktualności | Położenie i Kontakt | TMK | Barć | Linki | Ksiega Gości | Turystyka
© Pasieka Barć Kamianna, realizacja:
strony internetowe nowy sącz